Vodacky triatlon

O epilepsii

 

Lidé s epilepsií jsou úplně normální lidé. Pracují, chodí do školy, baví se, sportují, prožívají vše stejně, jako zdraví lidé. Jejich onemocnění vyžaduje vedle pravidelného užívání léků pouze některá omezení, která by prospěla často i zdravým jedincům – dodržovat pravidelný denní režim a správnou životosprávu, nepřetěžovat se, dostatečně spát nebo nepít alkohol.

Až se bude váš kamarád s epilepsií chystat „předčasně“ domů z večírku nebo jiné akce, až si s vámi nebude chtít dát drink, je dobré vědět, že přemlouvání a hecování přímo ohrožuje jeho bezpečí a možná i život.

 

Jedním z omezení je také, že lidé s epilepsií se nesmí potápět a plavat by měli jen v přítomnosti někoho, kdo o jejich nemoci ví a umí jim pomoci, pokud by dostali ve vodě záchvat. Drtivou většinu sportů ale při rozumném přístupu provozovat mohou. Proto také je závod EPPI vodácký triatlon vhodný pro osoby s epilepsií – místo plavání se plaví na lodi.

 

Epilepsií trpí asi 1 % populace, v České republice tak v současnosti žije asi 100 tisíc osob s tímto onemocněním, a to jak dětí, tak dospělých. Především pro svou četnost představuje epilepsie výrazný zdravotnický i sociální problém ve společnosti.

Epilepsie může mít různé příčiny a projevy. U některých epilepsií jsou záchvaty způsobeny poškozením mozku, např. úrazem, cévní mozkovou příhodou, poškozením plodu během porodu, vlivem mozkového nádoru apod. Ne vždy je možné určit příčinu onemocnění.

 

Zajímá vás víc?

Další informace o tomto onemocnění a pomoci jsou dostupné například na stránkách:

www.epistop.cz

www.spolecnost-e.cz

 


© 2023 Vodácký triatlon | Webdesigned by www.fullhouse.cz | Webhosting by Yourhosting.cz | CMS by YourEditor